
Przeciążenie strun głosowych
PRZECIĄŻENIE STRUN GŁOSOWYCH JAKO PRZYCZYNA CHRYPKI
Chrypa to najczęściej występujące schorzenia zawodowe.
Chrypa bywa czasami nazywana chorobą zawodową – występuje bowiem często u muzyków, lektorów, aktorów, a także wykładowców i nauczycieli. Przyczynia się do niej wielogodzinne mówienie, chrząkanie, głośne śpiewanie, zbyt suche powietrze i hałas, czyli po prostu – nadwyrężanie gardła i krtani. Przyczynia się do tego również brak przygotowania z zakresu prawidłowej emisji głosu. Taka przypadłość może prowadzić do bezgłosu, który na szczęście jest przemijający. W takiej sytuacji pomaga wyłącznie nieużywanie głosu przez jakiś czas.
Przeciążenie strun głosowych
W „wersji demonstracyjnej” chrypka jako podobny objaw pojawia się u kibiców czy słuchaczy koncertów, którzy przez wiele godzin nadwyrężali gardło krzycząc i głośno śpiewając. W takich przypadkach również symptom ten przemija dość szybko – chrypa ustępuje stopniowo w ciągu kilkunastu godzin do maksymalnie kilku dni.
Jak zadbać o struny głosowe
- Nawilżaj struny głosowe (pij duże ilość wody, herbat ziołowych).
- Ogranicz ilości kawy, czarnej herbaty oraz alkoholu, które wysuszają fałdy głosowe.
- O ile to możliwe, zapobiegaj infekcjom górnych dróg oddechowych.
- Dbaj o prawidłową wilgotność w pomieszczeniu: wietrzenie pomieszczeń oraz używanie nawilżaczy powietrza. Aparat głosowy najlepiej funkcjonuje w temperaturze około 21℃. Z kolei wilgotność powietrza powinna oscylować w granicach 60%.
- Wykonuj ćwiczenia oddechowe. Oddech pełny, głęboki, czyli przeponowo – żebrowy, podczas którego nasze żebra rozsuwają się na zewnątrz, a klatka piersiowa delikatnie na boki, jest najzdrowszy.
- Oddychaj przez nos. Wdychane powietrze, zostaje w naturalny sposób nawilżone i oczyszczone w nosie. W trakcie mówienia bardzo szybko pobieramy powietrze ustami, przez co pomijamy drogę naturalnej ochrony, wysuszając śluzówkę. Konsekwencją jest większa podatność na różnego rodzaju infekcje górnych dróg oddechowych.
- W przebiegu silnych infekcji dróg oddechowych (zwłaszcza przy zapaleniu krtani) oprócz farmakoterapii, nie nadwyrężaj głosu (nie mówić zbyt wiele, unikać mówienia w hałasie, dbać o odpoczynek i nawilżenie).
Przy suchym gardle czy chrypie, warto nawilżać gardło i krtań i struny głosowe! Wypróbuj FaringoNatur.
Ta strona prezentuje tylko i wyłącznie produkty oraz treści ogólne dotyczące danego zagadnienia. Aby uzyskać pełną informację skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Pamiętaj, że proces leczenia powinien być dostosowywany do indywidualnej sytuacji pacjenta.
Przypisy:
1. W. Szczeklik, F. Mejza, Chrypka [w:] Interna – Mały Podręcznik Medycyny Praktycznej – dostęp online, aktualizacja: 10.08.2022
2. Lek. I. Witkiewicz, lek. M. Wiercińska, Chrypka u dorosłego: przyczyny, objawy i leczenie. Co na chrypkę? [w:] Medycyna Praktyczna, 29.11.2022